Przeczytaj zanim pożyczysz!

Czym jest odpowiedzialne pożyczanie? Nie da się tego wyjaśnić jednym słowem, dlatego niniejszy tekst może pomóc Ci zrozumieć istotę frazy: odpowiedzialne pożyczanie.

Pożyczka online może pomóc poprawić codzienne życie i poziom życia, ale tylko jeśli możesz sobie na to pozwolić. Pożyczka jest dodatkową odpowiedzialnością i obowiązkiem, bez względu na jej wielkość. Dlatego przed zaciągnięciem pożyczki sprawdź, jak stabilny jest twój dochód, czy możesz spłacić całość, czy tylko część kwoty, zgodnie z miesięcznymi płatnościami.

Być może wydałeś więcej pieniędzy niż planowałeś lub chcesz kupić wymarzoną rzecz, a uzyskanie pożyczki wydaje się być szybkim, łatwym i dobrym sposobem na szybkie uzyskanie dodatkowych funduszy, jednak spłata pożyczki może czasami być powolna i droga.

Często uzyskanie pożyczki wydaję się koniecznością, ale istnieje wiele różnych rodzajów pożyczek o różnych stopach procentowych i warunkach, więc sam wybór pożyczki może okazać się trudny. Zdecydowanie staraj się porównać pożyczki różnych firm, ich warunki, aby, jeśli to możliwe, pożyczyć mądrze i uniknąć negatywnych konsekwencji.

Krótkie wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przed zaciągnięciem pożyczki:

  • Oceń oferty pożyczkodawców;
  • Dowiedz się jaka jest łączna kwota pieniędzy, którą trzeba spłacić;
  • Czy potrzebujesz zabezpieczenia (kaucja)?
  • Przemyśl pożyczkę (jeśli chcesz coś kupić, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz!);
  • Nie pożyczaj, jeśli z pomocą nowej pożyczki chcesz spłacić obecną (-e);
  • Sprawdź oferty nieoprocentowanych pożyczek (są atrakcyjne, jednak czasami stawki % są wyższe, w przypadku kiedy nie możesz spłacić pożyczki na czas;
  • Określ warunki wcześniejszej spłaty pożyczki.

Można długo mówić o odpowiedzialnym pożyczaniu i poruszyć wiele tematów, ale najważniejsze jest, abyś sam zrozumiał pewną kwestię: zanim pożyczysz, oceń potrzebę pożyczki i zdolność do spłaty żądanej kwoty pożyczki. Działaj odpowiedzialnie!